Wakacje to dla nich nauka i zabawa. Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w międzynarodowym projekcie

Pierwszy etap projektu „Fruitfarming” realizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu dobiega końca. W czerwcu grupa młodzieży wraz z opiekunami przebywała w stolicy Rumunii – Bukareszcie na zaplanowanym spotkaniu projektowym, w którym uczestniczyli wszyscy partnerzy z Czech, Portugalii i Rumunii.

- Poruszono tematykę uprawy drzewek owocowych oraz przetwórstwa w rumuńskim przemyśle spożywczym – relacjonuje Sławomir Jakoniuk, nauczyciel i koordynator projektu z ZS nr 1.

Uczestników  zapoznano z nowoczesnymi metodami upraw w oparciu o bardzo kosztowne urządzenia komputerowe kontrolujące np. wzrost owoców.  Pokazano także uroki rumuńskiej wsi oraz regionalne kulinaria, związane nie tylko z owocami. Przepięknej, letniej pogodzie towarzyszył przepych warzyw i owoców dosłownie na każdym kroku. Pora roku jak i aura sprzyjająca wegetacji roślin pokazała prawdziwe uroki rumuńskiego rolnictwa.

- Byliśmy pod wrażeniem możliwości  produkcyjnych oraz eksportowych w dziedzinie produkcji owoców w Rumunii, jak i ogromnego potencjału w dziedzinie upraw drzewek owocowych, co dla wielu partnerów projektu było ogromnym zaskoczeniem – dodaje Jakoniuk.

Nauczycielka Dominika Mizera podkreśla, że uczniowie Zespołu Szkół nr 1 kolejny raz mieli okazję zweryfikować swoje umiejętności językowe w kontaktach z koleżankami i kolegami z innych krajów oraz nawiązać nowe znajomości.

Kolejne spotkanie projektowe w ramach projektu „Fruitfarming” odbędzie się we wrześniu w Czechach.  W sierpniu grupa młodzieży z ZS nr 1 weźmie udział w innym projekcie w ramach programu ERASMUS + „Młodzież” i spotka się  w kolegami z Czech i Słowacji  na plaży Morza Egejskiego, podczas drugiej edycji projektu „Słowianie tańczą”. Na miejscu poznawać będą tajniki tańców ludowych i latynoamerykańskich w greckiej scenerii.

Projekt „Fruitfarming” może być realizowany dzięki wsparciu finansowemu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Oprac. AL