Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich

Dnia 13 lipca 2013 r., przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Kędzierzynie-Koźlu, odbyła sie uroczystość z okazji ustanowionego przez Sejmik Województwa Opolskiego, Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W uroczystości tej udział wzięli przedstawiciele Samorządu Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Artur Widłak, Prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantula, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Stowarzyszenia Kresowian oraz miekszkańcy. W czasie uroczystości odegrano Hymn Państwowy, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą męczeńswto Polaków na Kresach Wschodnich. Starosta Artur Widłak  w swoim wystapieniu podkreślił: "Jesteśmy tu dziś po to, by uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń, oddać im cześć i szacunek. Jesteśmy tu także po to, by dać świadectwo prawdzie historycznej. (...) tragiczne karty naszej historii muszą być rozliczone, należy oddać im sprawiedliwość. Prawdziwy sojusz może powstać tylko na fundamencie prawdy."