Rusza największa powiatowa inwestycja rekreacyjna tego roku

Ponad 5 mln zł kosztować będzie przebudowa przystani „Szkwał” na kozielskiej wyspie oraz modernizacja internatu przy Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. W starostwie powiatowym podpisano umowy na realizację inwestycji. Samorząd z Kędzierzyna-Koźla zdobył pieniądze z Unii Europejskiej.

W pierwszym przypadku wykonawca ma 12 miesięcy na budowę, jeśli chodzi o internat – prace zakończą się we wrześniu tego roku. Przebudowa przystani to inwestycja, do której powiat przygotowywał się od dobrych paru lat.

- Będzie strefa fitness, strefa z parasolami, boisko do siatkówki, plaża, scena koncertowa, zaplecze dla organizacji pozarządowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego. Mieszkańcy nie poznają tego miejsca, a ta część wyspy w końcu doczeka się miejsca do rekreacji z prawdziwego zdarzenia. To było czasochłonne przedsięwzięcie, bo od trzech lat zabiegaliśmy o przejęcie pozostałego terenu od RZGW – mówi starosta Małgorzata Tudaj.

- Jak trudne to zadanie świadczy chociażby fakt, że od wejścia w życie ustawy wodno-prawnej musieliśmy mieć zgodę na każdą nabrzeżną ławeczkę czy lampę – podkreśla dyrektor CKPiU Ireneusz Wiśniewski.

- Największą niewiadomą będzie przebudowa dwóch zabytkowych budynków, one są pod nadzorem konserwatora, możemy się tam spodziewać niespodzianek – mówi Adam Kerner, prezes firmy K+D Budownictwo, która wygrała przetarg na modernizację przystani nad Odrą.

Cały projekt zakłada również przebudowę internatu przy ZSŻŚ. Będzie miał 32 pokoje dla 64 osób. – Nasza bursa zostanie trochę odciążona, a przypomnę, że czeka nas teraz podwójny rocznik, a i coraz więcej młodych ludzi chce się u nas uczyć spoza powiatu, a nawet województwa – zaznacza wicestarosta Józef Gisman.

Przetarg na remont internatu wygrała firma "Rajbud".

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Plac Wolności 13