Polacy nigdy nie złożyli broni. Taki jest duch w polskim narodzie…

Pod kamieniami pamięci przy kościele na os. Piastów w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września obchodzona jest także rocznica zsyłki na Sybir Polaków w latach 1940-1956 oraz rocznica powołania Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Wydarzenia września 1939 roku na zawsze zmieniły losy naszego narodu. Jak co roku, dokładamy wszelkich starań, aby dramatyczne wydarzenia tamtego okresu przetrwały w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń. Organizatorem wydarzenia było starostwo powiatowe wraz z urzędem miasta.

- Dziś mija dokładnie 79 lat od napaści na Polskę Związku Radzieckiego. Był to moment, kiedy od ponad dwóch tygodni zmagano się z machiną zagłady, jaką Niemcy wytoczyły na nasz kraj 1 września… Byliśmy w tej nierównej walce osamotnieni, bez wsparcia pozostałych państw europejskich. Mimo to nasi rodacy nie poddali się, a z końcem września powołano siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Walka zeszła do podziemia ale trwała nadal, Polacy nigdy nie złożyli broni. Taki jest duch w polskim narodzie… Pamięć o tych wydarzeniach jest naszą mądrością, dzięki niej kształtujemy tożsamość i pielęgnujemy naszą tradycję – mówiła starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Kędzierzyn-Koźle pierwszych Sowietów zobaczył dopiero w styczniu 1945 roku. W zasadzie to miejsce przez prawie całą wojnę ich nie widziało. Ale mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, w znakomitej większości Kresowiacy, widzieli ich już od pierwszego dnia wojny. To na Kresach Sowieci rozpoczęli swoje barbarzyńskie marsze i diabelskie praktyki. Byli to ludzie bez wiary i bez wartości. Nie miejsce, a ludzie decydują o tym, że tu dziś jesteśmy i pamiętamy – mówił senator Grzegorz Peczkis.

W tym roku wypada 90. rocznica powstania Związku Sybiraków, dlatego osobom zasłużonym dla organizacji wręczono specjalne, pamiątkowe medale. Wręczyli je przedstawiciele Związku Sybiraków: Halina Ogonowska oraz Augustyn Gwozdowski. Medale otrzymało sześć osób, w tym Agnieszka Duranc, kierownik wydziału promocji starostwa powiatowego, która co roku angażuje się w organizację przedsięwzięć patriotycznych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu – radni, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych, służby mundurowe, a także młodzież. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta „Azoty Kędzierzyn-Koźle”.

Foto: KK24.pl

Fotorelacja TU