Już teraz z niczego robią roboty. Zobaczcie, jak było na „Potyczkach z techniką”

„Potyczki z techniką” to coroczny konkurs skierowany do gimnazjalistów w całym powiecie kędzierzyńsko–kozielskim pod patronatem starosty powiatu. W tym roku rywalizowało ze sobą 9 drużyn: PSP 12, PSP 15, PSP 11, PSP 3, PSP 19, PSP 6, SP Stare Koźle, PG Walce oraz ZSP Długomiłowice.

Pierwszy etap składał się z testu zawierającego 30 pytań z zakresu informatyki, podstaw techniki, fizyki, elektrotechniki oraz matematyki. W kolejnym, drugim etapie zawodnicy zmagali się z zadaniami praktycznymi w poszczególnych pracowniach. Zadania były przygotowywane przez nauczycieli z ZSTiO oraz dyrektora Instytutu Politechniki Opolskiej. Wyniki drużyn były bardzo zbliżone i dopiero ostatnia konkurencja pozwoliła na wyłonienie zwycięzcy. Uczestnicy mieli za zadanie zbudować robota z dostępnych pudełek, spinaczy i wykałaczek. Zwycięską drużyną okazała się ta z PSP 12 w Kędzierzynie-Koźlu.

Konkurs otworzył wicestarosta powiatu, Józef Gisman, a w jury zasiadali kolejno: Piotr Brodaczewski – Pełnomocnik ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Pracy ETP S.A., Artem Chyruk – Kierownik Produkcji Jokey Plastik Blachownia, Grzegorz Sabura – Dyrektor Produkcji Petrochemia Blachownia S.A., Maria Staliś – Dyrektor ZSTiO oraz reprezentant Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Mirosława Szmajda – Dyrektor Instytutu Automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

Zwycięska drużyna oprócz pucharów otrzymała nagrody: skrzynki narzędziowe, mierniki, słuchawki, głośniki, koszulki, zestawy wkrętaków, próbniki oraz gadżety firmowe. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie–Koźlu we współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

KG (oprac. AL)