Uchwała antysmogowa dla województwa opolskiego przyjęta

Radni Sejmiku Województwa Opolskiego na posiedzeniu  dnia 26 września 2017 r.  przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa opolskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwaną też uchwałą antysmogową, zakazującą spalania w piecach domowych paliw niskiej jakości. Uchwała ta będzie obowiązywać od 1 listopada 2017 roku.

Województwo opolskie jest trzecim, po małopolskim i śląskim, regionem w kraju w którym radni sejmiku przyjęli uchwałę mającą na celu ochronę powietrza, m.in. poprzez określenie jakich paliw  i palenisk nie można używać do ogrzewania gospodarstw domowych.

Zgodnie z uchwałą na terenie województwa będzie obowiązywał zakaz montażu pieców i kominków niższej niż piąta generacja. Wśród paliw, których od listopada tego roku mieszkańcy województwa opolskiego nie będą mogli spalać w swoich piecach i kominkach,  znalazł się węgiel brunatny, węgiel kamienny niskiej jakości, mokre drewno oraz biomasa drzewna.

Obecnie, władze województwa będą szukały środków na dofinansowanie kupna nowych pieców m.in. ze środków europejskich.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Plac Wolności 13