Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pamięć o nich nie przeminie…

Seminarium z udziałem młodzieży

 

Terror stalinowski prześladował ich i ścigał, doprowadzając do skazania. Dla Sowietów jednak było to za mało. Przedstawiając ich jako zdrajców ojczyzny, całkowicie usunęli ich z przestrzeni publicznej i wymazali pamięć o nich z kart pisanej przez siebie historii. Mowa o „Żołnierzach Wyklętych”. W piątek, 7 marca, uczciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za wolność. Uroczyste seminarium odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym i zgromadziło młodzież oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.

- Dla „Żołnierzy Wyklętych” służba trwała całe życie. Bez zaplecza państwa, bez sztandaru walczyli wbrew wszystkiemu, ich odwaga i determinacja w obronie wolności to dla nas powód do dumy, to nasze dziedzictwo – mówiła Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Zastanawiałem się w jaki sposób dotrzeć do odbiorców, bo jest tutaj nie tylko młodzież, ale także świadkowie tamtych wydarzeń – zaznaczył dr Stanisław Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia, jeden z prelegentów.

Jego wykład trafił jednak w sam środek i młodzi ludzie wynieśli z niego to, co najistotniejsze. – Pamięć kształtuje tożsamość, na tyle będziemy, na ile będziemy pamiętali – podkreślał dr Bogaczewicz.

- Znajomość dziejów swojego państwa jest dla was wartością, dzięki której będziecie potrafili się lepiej odnaleźć we współczesnym świecie, który z jednej strony targany jest konfliktami na tle tożsamościowym, a z drugiej strony podlega postępującym tendencjom globalizacyjnym – mówiła starosta Tudaj, tym razem zwracając się bezpośrednio do obecnej w sali młodzieży.

- „Żołnierzy Wyklętych” bardzo często określano mianem bandytów i zbrodniarzy, ta lekcja historii zobrazowała nam, kim byli w rzeczywistości – mówili po seminarium uczniowie.

Uroczystość połączoną z projekcją filmu i wykładami zorganizowało Starostwo Powiatowe we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Film można zobaczyć na profilu Facebooka!

AL

Starosta Małgorzata Tudaj podczas seminarium.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Poniżej dr Stanisław Bogaczewicz.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

 

Wersja XML