Starosta będzie reprezentowała powiaty w radzie bezpieczeństwa

Inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odbyło się w Opolu.

Powołano na nim jej członków. To dwudziestu ośmiu przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców, reprezentantów oświaty, świata nauki. Nominację odebrała również starosta Małgorzata Tudaj, która będzie w radzie przedstawicielem zarządów powiatów województwa.

Powołania wręczył Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego. Na posiedzeniu zatwierdzono plan wydatków i przedstawiono działania na 2016 rok. Pojawił się też raport o stanie bezpieczeństwa na drogach. Grzegorz Biernacki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu powiedział, że w poprzednim roku doszło do 170 wypadków drogowych, a zginęły w nich 102 osoby. O 365 zwiększyła się natomiast liczba kolizji. W 2015 roku odnotowano ich 7.945. Ponadto policjanci przebadali 528 tys. kierowców na obecność alkoholu. Z tego około 5 tysięcy osób było nietrzeźwych.

Podczas spotkania mówiono również o planowanych inwestycjach na drogach. 42 mln zł – tyle na ten cel ma w tym roku GDDKiA. Kumulacja inwestycji drogowych czeka Wojewódzki Zarząd Dróg. Rusza m.in. budowa obwodnicy Czarnowąsów oraz Malni i Choruli.

- Wartość tych inwestycji wrośnie o 400 proc. w zestawieniu z rokiem ubiegłym - przypomniał Szymon Ogłaza.