Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu

Uroczysty charakter miały obchody XII Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej, które odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Mszę świętą w intencji Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich odprawiono w kościele p.w. Zygmunta i Jadwigi Śl. Następnie oficjele wraz z mieszkańcami w marszu pamięci przeszli do Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich, gdzie odbyła się część główna obchodów. Na budynku placówki mieści się tablica upamiętniająca ludobójstwo dokonane na Polakach. Odczytano Apel Pamięci, odegrano Hymn Państwowy i Rotę oraz oddano salwę honorową. Zabrzmiały też syreny.

Po przemówieniach pod tablicą złożono kwiaty i wieńce. Władze wojewódzkie reprezentowali: wicewojewoda Antoni Jastrzembski oraz marszałek Andrzej Buła. W imieniu władz powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w uroczystości wziął udział wicestarosta Józef Gisman.

Nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz oprawy muzycznej, o którą zadbała orkiestra dęta „Azoty”. Licznie przybyła również młodzież.

Ciąg dalszy Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej zaplanowano w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Historyczna poświęcona tragicznym wydarzeniom na Kresach. Wzięli w niej udział znani historycy zajmujący się tymi zagadnieniami. Wśród nich m.in. dr Lucyna Kulińska, prof. Czesław Partacz czy prof. Leszek Jankiewicz. Pojawili się też naukowcy z zagranicy. W niedzielę 7 czerwca obchody przeniosły się do kędzierzyńskiego parku Pojednania, gdzie wystąpił znany zespół „Perła” z Doliny na Ukrainie oraz inne grupy propagujące tematykę kresową. Gości raczono przysmakami kuchni kresowej i śląskiej.

AL

Wersja XML