Technologie przyszłości w Azotach. Szkoła zorganizowała duże seminarium

Naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, studenci i gimnazjaliści wzięli udział w seminarium naukowym zorganizowanym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. Zaprezentowano na nim najnowsze technologie mobilne.

- Dziś związane są one już chyba z każdą dziedziną naszego życia, nawet laptopy odchodzą troszeczkę na bok na rzecz szybkich i nowoczesnych smartfonów – zauważa Maria Staliś, dyrektor ZSTiO w Azotach.

- Szkoła po raz kolejny wybrała temat, którym zainteresowani są młodzi ludzie. Tu mają okazję do tego, aby przyjrzeć się wszystkiemu z bliska, porozmawiać z fachowcami, zgłębić wiedzę ogólną poprzez specjalistyczne wykłady – zaznacza Małgorzata Tudaj, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Oprócz prezentacji przygotowanych przez Politechnikę Opolską, która jest patronem kierunków nauczania w ZSTiO, prowadzone były też warsztaty z projektowania gier na urządzenia mobilne. Prezentacje dotyczyły przyszłości urządzeń mobilnych, a goście na własne oczy przekonali się, jak dynamicznie rozwija się technika w tym obszarze działalności.

- Szkoła techniczna ma tętnić pomysłami, to naszą rolą jest wspieranie tych młodych ludzi oraz znajdowanie firm, które zaopiekują się młodymi konstruktorami – dodaje Maria Staliś.

Tych ostatnich nie brakuje, bo placówka od lat bardzo dobrze współpracuje z przedsiębiorstwami, które z kolei szukają wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby zasilić szeregi programistów.

Adam Liszka z firmy Smart.net Dom Marketingowy podkreśla, że dzięki technologiom mobilnym przedsiębiorstwom jest dużo łatwiej, ponieważ wiedzą więcej o kliencie.

Ale to działa także w drugą stronę, czyli klient jest w stanie zebrać dużo więcej informacji o danym produkcie – mówi Liszka i podaje prosty przykład. – Każdy produkt posiada kod kreskowy, skanujemy daną rzecz i poprzez aplikację mobilną wiemy o niej dużo więcej, są to informacje, których normalnie nie ma na opakowaniu – dodaje.

Uczniowie z Azot wciąż zaskakują, tworząc zupełnie nowe aplikacje i konstruując kolejne roboty.

Zawsze pasjonowałem się nowymi technologiami, automatyzacją, dlatego pewnego dnia zbudowałem od podstaw robota. Uruchamia  się poprzez dźwięk, w tym wypadku jest to klaśnięcie w dłonie. Robot omija przeszkody poprzez czujnik, najpierw skanując otoczenie. W przyszłości będzie zdalnie sterowany z poziomu telefonu komórkowego – mówi Sebastian Juraszek, uczeń ZSTiO.

Zobacz relację Radia Opole

Relacja portalu KK24.pl