Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Od stycznia onkologia w Kędzierzynie-Koźlu

Chorym będzie łatwiej

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozwija współpracę z Opolskim Centrum Onkologii. Obie jednostki planują uruchomienie oddziału dla chorych na raka w budynku przy ul. Judyma w Kędzierzynie. Od nowego roku wchodzi w życie pakiet onkologiczny, który oznacza dla kozielskiego SP-ZOZ-u ograniczenia w możliwości prowadzenia usług dla osób, które zachorowały na nowotwór. O co chodzi? Szpital już teraz prowadzi takie świadczenia, chociażby na oddziale ginekologicznym, urologicznym czy chirurgicznym, gdzie wykonywane są specjalistyczne zabiegi. Nowa ustawa zakłada jednak nielimitowane usługi, ale tylko dla jednostek w pełni zorganizowanych, posiadających poradnie czy profesjonalne oddziały. Takich w Kędzierzynie-Koźlu nie ma, dlatego znalazł się partner, który chce zapewnić dostęp do świadczeń, nie tylko w cyklu dziennym, gdzie podawane są leki przeciwnowotworowe, ale również w dużo szerszym zakresie, mowa np. o sali do radioterapii.

- Nasz szpital mógłby wówczas nadal świadczyć pewne usługi onkologiczne na swoich oddziałach i to bez limitu – zaznacza Marek Staszewski, dyrektor SP-ZOZ-u. – Oznacza to także, że chorzy nie musieliby jeździć do Opola. Wszystko mielibyśmy na miejscu – dodaje Staszewski.

Po rozmowach w tej sprawie, które odbyły się z przedstawicielami Opolskiego Centrum Onkologii, przyszedł czas na konkretne rozwiązania. Plan jest taki, aby centrum onkologii dzierżawiło budynek w Kędzierzynie, wówczas zorganizowana filia zamiejscowa mogłaby ruszyć od stycznia 2015 roku. Przypomnijmy, obok ma powstać hospicjum. Powiat jakiś czas temu przekazał gminie budynek z przeznaczeniem na jego organizację. Z pomieszczeń przy Judyma wyprowadziła się już neurologia. Dyrekcja przeniosła ją do Koźla, gdzie nowocześnie wyposażony oddział został wczoraj (29.10) oddany do użytku. Jego zakres pracy poszerzono o pododdział leczenia udarów, co istotnie zwiększyło bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców nie tylko powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale całej Opolszczyzny. 

AL

Brak opisu obrazka

Wersja XML