Seminarium „Odnawialne źródła energii” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie- Koźlu

20 marca 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie- Koźlu zorganizowano  seminarium  naukowe pt. „Odnawialne źródła energii”.

Wśród zaproszonych gości byli p. Piotr Jahn –Przewodniczący Rady Powiatu K- Kozielskiego, p. Piotr Czapka – wizytator z Kuratorium Oświaty w Opolu, p. Zbigniew Ślęzak- Prezes SIT PChem. w K- Koźlu, przedstawiciele Regionalnego Centrum Ekoenergetyki w Łosiowie, właściciele firm branży OZE,  nauczyciele i uczniowie  szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pan Prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar  z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej przedstawił możliwości wykorzystania energii wiatrowej w Polsce i na świecie, Pan Janusz Franciszkiewicz z firmy Energia Franz opowiadał o elektrowni wiatrowej, którą postawił w gminie Pawłowiczki.  Pan Dariusz Sitko – z-ca dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie   zajął się stanem obecnym i perspektywami rozwoju energetyki odnawialnej w woj. opolskim. Bardzo  ciekawe rozwiązania technologiczne OZE stosowane w budownictwie oraz zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów z zakresu OZE ( instalatorów, elektryków, automatyków) przedstawił p. Andrzej Jurkiewicz – prezes Zarządu eGmina, Infrastruktura, Energetyka Sp.z o.o. z Gliwic. Pan Marek Siemaszko z LEMABO II  pokazał uczestnikom seminarium samochody elektryczne. Uczniowie i nauczyciele z ZSTiO prezentowali  ogniwa fotowoltaiczne.

Seminarium miało na celu m.in. przybliżyć  uczestnikom seminarium  nowy  kierunek kształcenia- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, który ma zostać uruchomiony w ZSTiO od 1.09.2013 r. Tym bardziej, że w CKPiU w K- Koźlu w maju 2013 r. zostanie uruchomiona  bardzo nowoczesna pracownia odnawialnych źródeł energii.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Plac Wolności 13