Debata oksfordzka w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza na temat „Czy w dzisiejszym świecie można czuć się bezpiecznie?”

Dnia 27 lutego 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, odbyła się debata oksfordzka zorganizowana przez Szkolną Grupę Amnesty International. Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytanie „Czy w dzisiejszym świecie można czuć się bezpiecznie?”. Strony kolejno przedstawiały swoje argumenty przemawiające za i przeciw tezie. Poruszono zarówno kwestie dotyczące bezpośrednio każdego z uczniów, czyli zagrożenia w szkole oraz Internecie, jak i te bardziej ogólne, np. działania NATO oraz projekty unijne. Swoje zdanie w sprawie wypowiedzieli również zaproszeni goście, pan Grzegorz Grzesik ze Straży Miejskiej oraz podinspektor Dariusz Hatys z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Publiczność obecna w auli chętnie zadawała pytania i opowiadała o sytuacjach z życia codziennego, które mogą stanowić zagrożenie. Debata zakończyła się głosowaniem, które przyniosło zaskakujące wyniki. Okazało się bowiem, że większość osób nie czuje się bezpiecznie w dzisiejszym świecie.

Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Plac Wolności 13