Na Śląsku, o Śląsku, po Śląsku

Wojewódzka akademia w ZS nr 1

Wojewódzka akademia zorganizowana przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 z Kędzierzyna-Koźla zwieńczyła obchody 90-lecia powstań śląskich. 15 czerwca w 1968 roku szkoła otrzymała imię Powstańców Śląskich, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej poleciło placówce przygotowanie szeregu imprez związanych z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą. Konkursy, wystawy i seminaria tematyczne trwały przez cały rok. Akademia stała się swoistym podsumowaniem wytężonej wielomiesięcznej pracy. Na przestrzeni dziejów Śląsk wielokrotnie zmieniał swoją przynależność państwową. Należy mówić i przypominać o tych ważnych i skomplikowanych dziejach mieszkańców tej ziemi.

Do auli szkoły przybyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa. Uroczystego powitania zaproszonych gości dokonała p.o. dyrektora Urszula Więcek, opolska kurator oświaty, Halina Bilik oraz wicewojewoda Antoni Jastrzembski.

Program imprezy był niezwykle bogaty i doskonale oddający, to co wydarzyło się na Śląsku dziewięć dekad temu. Uczniowie w większości mówili gwarą, a melodie i pieśni związane z tamtym okresem wykonali sami, znakomicie wkomponowując się w całość przedstawienia. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Na koniec zaserwowano widzom „śląski żart”, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Komes” oraz typowo śląski poczęstunek przygotowany przez uczniów technikum gastronomicznego. Całość nagrodzona została owacjami na stojąco.

Adam Lecibil -

Film:http://www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_powkk&lad=a&id_dzi=3&id_men=46