Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Liga prymusów

Otwarcie na obywateli, internetowa dostępność i promocja ekologicznych rozwiązań – to najprostsza recepta na dobry samorząd lokalny.

Na początku maja Newsweek Polska opublikował listę najlepszych powiatów i gmin. W 2010 roku na czele znalazły się: Gdańsk i Nowy Sącz (ex aequo), Polanica-Zdrój, Kobylnica oraz powiat kielecki. Laureaci otrzymali honorowe tytuły Dobrego Polskiego Samorządu. Powiat kielecki czołowe miejsca w rankingu ZPP zajmuje już od czterech lat. Powiat kędzierzyńsko-kozielski zajął 28 miejsce zaliczając ogromny skok w rankingu. Podobne sukcesy notuje mała Kobylnica, licząca zaledwie 4,5 tys. mieszkańców. Gmina położona w województwie pomorskim po raz trzeci z rzędu uznana została za najlepszą gminę wiejską. Weteranem rankingu jest też Polanica-Zdrój, która już pięć razy stawała na podium.
Ranking jest wypadkową ocen polskich gmin i powiatów dokonywanych przez ekspertów ze Związku Powiatów Polskich. – Zawsze zachęcaliśmy samorządy, by chwaliły się osiągnięciami w internecie. Osiem lat temu pojawił się pomysł, by taką wymianę informacji zamienić w ranking. Dla samorządów to okazja do zdrowej rywalizacji – mówi Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny ZPP.
Udział w rankingu jest bezpłatny i dobrowolny. Prowadzony jest w trybie online, w czterech kategoriach: najlepsze powiaty, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy biorące udział w rankingu oceniane są przez ekspertów ZPP według kilkudziesięciu kryteriów. Liczą się m.in. rozwój społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, promowanie postaw proekologicznych, działania promocyjne. Za każdą kategorię dostaje się punkty. Zwycięża ten, kto uzbiera ich najwięcej.
Brak opisu obrazka
 
 
 
 
 
Wersja XML