Największa inwestycja powiatowa na wyciągnięcie ręki

Potrzebne wsparcie

Podczas sesji Rady Powiatu na zaproszenie przewodniczącego Piotra Jahna, gościł marszałek województwa Józef Sebesta. Omówił szczegóły związane z finansowaniem budowy nowego mostu pomiędzy Ciskiem a Bierawą. Kwota zagwarantowana na tę inwestycję pochodzi z budżetu państwa oraz unii i wynosi ponad 29 mln zł. Budowla według szacunków ma pochłonąć 33 mln – zakładając zbliżoną do tej kwotę, po zakończeniu procedur przetargowych. Brakuje zatem grubo ponad 4 mln zł, których Powiat będzie musiał szukać.
 - Jeśli Powiat nie skorzysta z oferty, kolejna może się już nie nadarzyć – Zaznaczył Józef Sebesta. Zauważyli to też radni, którzy podczas głosowania będą mieć kluczowe zdanie w tej sprawie. – Musimy zrobić wszystko, by znaleźć brakującą kwotę – przekonywał radny Henryk Chromik.
Przed nami największa inwestycja powiatowa, warta wiele milionów złotych, rozpoczęcie budowy mostu będzie dla nas wszystkich chwilą historyczną – stwierdził starosta powiatu Józef Gisman. Przewodniczący rady Powiatu Piotr Jahn wystosował do gmin Bierawa, Cisek oraz sejmiku wojewódzkiego pismo, w którym zaapelowano do poszczególnych samorządów o wsparcie finansowe. List trafi do rąk przewodniczących wspomnianych jednostek i będzie omawiany podczas obrad. Działanie to jest konieczne, szczególnie iż skromny budżet powiatowy ze znalezieniem ponad 4 mln zł będzie miał nie lada problem. Pewnym jest, że jeśli nie skorzystamy z tej okazji, zagwarantowane pieniądze zwyczajnie przepadną, skorzystają nich inne jednostki w kraju, a priorytetowa dla powiatu inwestycja oddali się znacząco w czasie.
Treść pisma wystosowanego przez przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Jahna do przedstawicieli gminy Bierawa, Cisek oraz sejmiku wojewódzkiego:
PDFPismo.pdf

Jedna z przygotowanych koncepcji nowej przeprawy: