O wydatkach, pieczy zastępczej i zmianach w przepisach

Sytuacja finansowa samorządów była głównym tematem spotkania starosty kędzierzyńsko-kozielskiego Pawła Masełki ze starostą opolskim Henrykiem Lakwą.

W Opolu rozmawiano o wydatkach bieżących, podwyżkach cen energii i gazu oraz kwestii pieczy zastępczej w świetle zmian ogłaszanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oprócz pieczy zastępczej, w myśl przepisów, jakie weszły w życie pod koniec ubiegłego roku, kędzierzyńskie starostwo buduje drugą placówkę opiekuńczą, gdzie powstanie miejsce dla dzieci wymagających szczególnej opieki, takich, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.

- Budujemy je w zasadzie od podstaw. Po wszystkim będziemy dysponowali placówką o charakterze wychowawczym, jak do tej pory i nową o profilu interwencyjnym – podkreślił starosta Paweł Masełko.

W Opolu rozmawiano też o propozycjach rządu dla jednostek samorządowych w sprawie podwyżek cen energii i gazu, co będzie miało wpływ na wydatki bieżące jednostek. Starostwie mówili też o inwestycjach prowadzonych przez samorządy. W tym roku powiat kędzierzyńsko-kozielski wyda na nie z własnego budżetu niemal 12 mln zł. Do tego należy dodać środki pozyskane z zewnątrz, o które aplikuje samorząd.

Starosta w Opolu1.jpeg

Starosta w Opolu2.jpeg